Numer telefonu: +48 780 780 731
Asortyment Moje zakupy
 • Nowości

 • Tkaniny

 • Dzianiny

 • Zastosowanie

 • Wykroje krawieckie

 • Pasmanteria

 • Włóczki

 • Kursy

 • Dekatyzacja tkanin - Co to takiego i po co się stosuje?
  Dekatyzacja tkanin - Co to takiego i po co się stosuje?

  Dekatyzacja tkanin - Co to takiego i po co się stosuje?

   

  Kurczenie się odzieży w praniu

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś uszyć ubranie, które po praniu zmniejszyło swój rozmiar?

  Z pewnością zdarzyła Ci się już kiedyś taka niemiła niespodzianka. Poświęciłaś mnóstwo czasu na uszycie pięknego ubrania, a tymczasem już po pierwszym praniu okazało się ono za małe. Może nawet zmieniło swój pierwotny kształt. To dość frustrujące, prawda?

   

   

  Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu - dekatyzacja.

  Dowiedzmy się:

  • czym jest dekatyzacja,

  • dlaczego jest tak ważna przed szyciem (a właściwie nawet przed krojeniem materiału),

  • i jak wykonać ją samodzielnie.

   

  Co to jest dekatyzacja tkanin?

  Dekatyzacja to procedura, która ma na celu ustabilizowanie wymiarów tkaniny. Jest to pierwszy krok w pracy nad projektem szyciowym po zakupie tkaniny, który musimy zastosować jeszcze zanim ją skroimy.

  Dzięki dekatyzacji odzież uszyta z tej tkaniny nie zmieni swoich wymiarów po praniu. Tym samym efekt szycia będzie zawsze satysfakcjonujący.

  Pominięcie tego dodatkowego kroku przed szyciem może wydawać się kuszące. Niemniej jednak bardzo ważne jest, aby nie zapominać o znaczeniu dekatyzacji.

   

  Dlaczego dekatyzowanie jest tak istotne?

  Otóż wiele materiałów, zwłaszcza naturalnych i sztucznych, ma tendencję do kurczenia się pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury. Dlatego też dekatyzowanie materiału jest niezwykle ważnym krokiem przed przystąpieniem do szycia ubrań. Innymi słowy poddanie tkaniny dekatyzacji jest przygotowaniem materiału do szycia.

   

  Kiedy dekatyzacja materiału jest szczególnie konieczna?

  Dekatyzacja jest szczególnie ważna gdy szyjemy ściśle przylegające, dopasowane ubrania. W przypadku luźnej odzieży różnica w rozmiarze po praniu może nie być zauważalna. Jednak w przypadku odzieży dopasowanej, nawet niewielkie obkurczenie włókien sprawi, że odzież nie będzie pasować. W niektórych przypadkach odzież może nawet nie nadawać się do noszenia.

   

  Które tkaniny należy dekatyzować?

  Tkaniny z włókien syntetycznych, takich jak poliester, nie kurczą się w praniu. Poliamid i elastan również są odporne na kurczenie się. Niemniej jednak zaleca się ich dekatyzację ze względów higienicznych.

  Z drugiej strony, każda tkanina naturalna lub sztuczna (bawełna, len, wiskoza) powinna zostać zdekatyzowana przed szyciem. Powinno to stać się nawykiem każdej osoby szyjącej.

   

  Dekatyzacja - różne rodzaje tkanin

   

  Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z odpowiednimi metodami dla różnych rodzajów materiałów zanim przystąpi się do dekatyzowania.

   

   

  Jakie materiały dekatyzować w jaki sposób?

  Ważne jest, aby wiedzieć, że nie ma jednego sposobu na dekatyzację wszystkich rodzajów tkanin. Metoda dekatyzacji zależy od rodzaju tkaniny.

  Przed dekatyzacją należy zawsze sprawdzić instrukcje dotyczące pielęgnacji. Jeżeli zapomnimy sprawdzić instrukcję na metce, powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Decyzje te powinny zależeć od składu materiału oraz celu projektu szyciowego.

   

  Dekatyzacja bawełny

  Tkaniny bawełniane są znane ze swojej wytrzymałości i popularności. Najlepszą metodą będzie upranie bawełny w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Następnie, delikatnie odwirować i prasować.

  Dekatyzacja lnu

  Tkaniny lniane mają tendencję do kurczenia się. Dlatego wymagają one prania w stałej temperaturze. Następnie, powinno się je prasować gorącym żelazkiem z dużą ilością pary.

  Dekatyzacja wiskozy

  W przypadku tkanin wiskozy, zaleca się najpierw namoczyć je w zimnej wodzie, a następnie wyprać w odpowiedniej temperaturze. Dodatkowo, używanie żelazka z dużą ilością pary pomoże ustabilizować rozmiar tkaniny.

  Proces dekatyzacji tkanin musi być dobrze przemyślany. To pomoże osiągnąć pasjonatom szycia doskonałe efekty. Dodatkowo, dzięki temu będą mogli cieszyć się wyjątkowymi kreacjami na długi czas.

   

  Dodatkowe korzyści dekatyzacji

  Oto niektóre z dodatkowych korzyści dekatyzacji:

  Pozwala na sprawdzenie właściwości tkaniny. Możemy dzięki niej przetestować sprężystość materiału. Inne właściwości obejmują wytrzymałość koloru oraz jak tkanina prezentuje się na sylwetce.

  Eliminuje pozostałości chemikaliów wykorzystanych w produkcji tkaniny. Jest ważne z punktu widzenia higieny.

  Może poprawić wygląd tkaniny. Może usunąć z niej zagniecenia i uczynić ją bardziej miękką, gładką czy lśniącą.

   

  Tkanina dekatyzowana - Podsumowanie

  Dekatyzacja tkanin to prosty, ale istotny proces zanim materiał zostanie skrojony pod przyszłe ubrania. Zapewnia stabilny rozmiar materiału i likwiduje problem kurczenia się tkanin po praniu.

  Warto przyjąć za nawyk przeprowadzanie dekatyzacji. Można dzięki temu uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Chodzi o sytuacje, gdy ubrania po praniu zmieniają swoje kształty.

  Pamiętajmy o dekatyzacji zwłaszcza dla materiałów naturalnych i sztucznych, a także dla własnego komfortu i zadowolenia z efektów szycia. Dekatyzowanie materiału - ważny krok w szyciu doskonałych ubrań.

  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium