Ekologiczne tkaniny wiskozowe - wygoda i troska o środowisko
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej wielu z nas stawia na materiały przyjazne środowisku. Jednym z takich materiałów jest wiskoza. Dzięki swoim właściwościom zyskuje ona coraz większą popularność jako tkanina ekologiczna.
Producenci wprowadzają innowacyjne technologie minimalizujące negatywny wpływ produkcji wiskozy na środowisko. Wybierając odpowiedzialne marki, możemy mieć pewność, że nasze zakupy nie przyczyniają się do degradacji planety.
W stronę ekologicznych tkanin wiskozowych - Krótka historia
Historia wiskozy sięga XIX wieku, kiedy to francuski wynalazca Hilaire de Chardonnet dokonał przełomu w produkcji materiałów opartych na celulozie. Od tamtego czasu technologia wytwarzania wiskozy znacząco ewoluowała. Obecnie jest to ceniony i powszechnie wykorzystywany materiał, zwłaszcza w branży modowej.
Czym dokładnie jest wiskoza?
Warto zaznaczyć, że mimo iż wiskoza swoje źródło ma w celulozie, która jest naturalnym składnikiem, to jednak jest ona zaliczana do kategorii materiałów sztucznych. Włókna wiskozowe nie istnieją w naturze, lecz powstają w wyniku specjalnych procesów produkcyjnych.
Proces produkcji wiskozy - jak powstaje włókno?
Produkcja wiskozy składa się z kilku etapów:
- Pozyskanie pulpy celulozowej - celuloza pochodzi np. z drzew lub bambusa, następnie jest oczyszczana i przekształcana w miąższ.
- Przetworzenie miąższu celulozowego w masę wiskozową - miąższ jest rozpuszczany, by uzyskać masę wiskozową.
- Formowanie włókien - masa wiskozowa jest przeciągana przez dysze, powstałe włókna są utwardzane.
- Produkacja materiału wiskozowego - włókna są przetwarzane w tkaniny, przędze lub włókniny.
Właściwości i zastosowanie
Wiskoza cechuje się miękkością, chłonnością wilgoci i oddychalnością. Dzięki temu tkaniny wiskozowe są wygodne, idealne na lato. Stosuje się je m.in. w odzieży, pościeli i ręcznikach.
Wiskoza a eko styl
Wybierając wiskozę, możemy mieć pewność, że wspieramy produkcję przyjazną środowisku. Odpowiedzialni producenci, tacy jak Lenzing AG czy Sateri, posiadają certyfikaty potwierdzające ekologiczne i zrównoważone metody produkcji.
Marki wysokiej jakości - wpływ na środowisko
Poszukując wiskozy wysokiej jakości, warto zwrócić uwagę na marki TENCEL, EcoVero i Lenzing Viscose.
TENCEL to włókna lyocell i modal cenione za miękkość, wytrzymałość i oddychalność. Ich produkcja minimalizuje zużycie wody i energii.
EcoVero to włókna wiskozowe z certyfikowanego drewna. Ich wytwarzanie również ogranicza emisję CO2 i zużycie wody.
Lenzing Viscose to standardowa wiskoza o dobrych właściwościach, choć mniej ekologiczna niż TENCEL czy EcoVero.
Podsumowując, TENCEL i EcoVero to bardziej ekologiczne alternatywy dla tradycyjnej Lenzing Viscose.
Wybierając ekologiczne tkaniny wiskozowe, zyskujemy podwójnie - cieszymy się ich właściwościami i wspieramy troskę o naszą planetę.