Numer telefonu: +48 780 780 731
Asortyment Moje zakupy
 • Nowości

 • Tkaniny

 • Dzianiny

 • Zastosowanie

 • Wykroje krawieckie

 • Pasmanteria

 • Włóczki

 • Kursy

 • Wiskoza: Co To Za Materiał? Wady, Zalety i Zastosowanie

  Wiskoza: Co To Za Materiał? Wady, Zalety i Zastosowanie

   

  Co to jest wiskoza?

  Wiskoza to materiał produkowany z celulozy pozyskiwanej z różnych źródeł drzewnych, zarówno liściastych (takich jak buk i eukaliptus), jak i iglastych, chociaż użycie drzew iglastych jest mniej powszechne. Wiskoza jest klasyfikowana jako włókno półsyntetyczne, ponieważ proces jej produkcji obejmuje obróbkę chemiczną naturalnych surowców.

  Wiskoza charakteryzuje się miękkością, gładkością i połyskiem, przypominając jedwab. Dodatkowo, posiada dobre właściwości absorpcyjne i jest przewiewna, co sprawia, że jest chętnie wybierana na letnie ubrania. Ten zwiewny i przyjemny w dotyku materiał został wynaleziony pod koniec XIX wieku i od tego czasu zyskał dużą popularność w przemyśle odzieżowym, szczególnie w produkcji odzieży damskiej, ale także w innych dziedzinach, takich jak tekstylia domowe.

   

  Historia wiskozy

  Wiskoza jako materiał została wynaleziona w 1892 roku przez Charlesa Fredericka Crossa, Edwarda Johna Bevana i Claytona Beadle'a. Opracowali oni metodę otrzymywania przędzy właśnie z celulozy drzewnej.

  W kolejnych latach proces produkcji wiskozy był udoskonalany przez różnych chemików i przemysłowców. Jednym z kluczowych momentów było opracowanie w 1905 roku przez brytyjskiego chemika, Charlesa Tophama, bardziej wydajnej metody produkcji wiskozy, co przyczyniło się do jej komercjalizacji na szerszą skalę.

  Wiskoza to materiał sztuczny, który od początku XX wieku był stosowany w wielu obszarach, w tym w odzieży roboczej i wojskowej, ale także w modzie codziennej. W latach 20. i 30. XX wieku materiał wiskoza stał się niezwykle popularny jako tańsza alternatywa dla jedwabiu. Do dziś określenie "sztuczny jedwab" jest często używane w odniesieniu do tkanin wiskozowych, podkreślając ich podobieństwo do tego naturalnego i luksusowego materiału.

   

  Proces produkcji wiskozy

  Wiskoza jest włóknem, które powstaje z celulozy pozyskiwanej z pulpy drzewnej. Choć często używa się drzew liściastych, takich jak buk czy brzoza, celuloza do produkcji wiskozy może być również pozyskiwana z innych źródeł, takich jak bambus czy eukaliptus.

  Drewno jest rozdrabniane, a następnie poddawane działaniu środków chemicznych, m.in. siarczanu sodu i dwusiarczku węgla. W wyniku tego procesu obróbki chemicznej powstaje płynna masa celulozowa, która jest następnie przepuszczana przez specjalne dysze, tworząc cienkie nitki. Nitki te są poddawane procesowi regeneracji, w wyniku czego powstaje przędza wiskozowa. Na koniec przędza jest tkana lub dziergana w tkaninę lub dzianinę wiskozową.

   

  Porównanie wiskozy z innymi tkaninami

  W porównaniu do tkanin naturalnych, takich jak bawełna, wiskoza jest bardziej miękka i gładka w dotyku, ma też piękny połysk. Jednak bawełna jest trwalsza i łatwiejsza w pielęgnacji. Jedwab, podobnie jak wiskoza, jest miękki i lśniący, ale znacznie droższy. Poliester z kolei jest tańszy i trwalszy od wiskozy, ale mniej przewiewny i może powodować dyskomfort podczas noszenia, szczególnie w ciepłe dni.

  Wiskoza łączy w sobie niektóre zalety tych materiałów, będąc stosunkowo niedrogą, miękką i przewiewną tkaniną. Często łączy się ją z innymi włóknami, takimi jak bawełna, len czy poliester, aby poprawić jej właściwości.

   

  Zalety wiskozy - Dlaczego warto wybrać tkaniny wiskozowe?

  Wiskoza ma wiele zalet, które czynią ją atrakcyjnym wyborem na letnie ubrania:

  • Jest bardzo miękka, gładka i przyjemna w dotyku
  • Ma piękny, subtelny połysk, który nadaje elegancji ubraniom
  • Jest lekka, zwiewna i przewiewna, dobrze przepuszcza powietrze i absorbuje wilgoć
  • Dobrze układa się na ciele i pięknie faluje podczas ruchu
  • Jest stosunkowo niedroga w porównaniu do jedwabiu, a jednocześnie wygląda bardzo elegancko
  • Jest przyjazna dla skóry i rzadko wywołuje podrażnienia

   

  Wady wiskozy - Na co zwrócić uwagę?

  Mimo wielu zalet, wiskoza ma też pewne wady:

  • Jest to tkanina delikatna i mało odporna na uszkodzenia mechaniczne
  • Wiskoza się gniecie dość łatwo, może się rozciągać i mechacić
  • Wymaga delikatnego prania i prasowania, najlepiej na lewej stronie
  • Ubrania z wiskozy mogą wymagać prania ręcznego lub w specjalnym programie do delikatnych tkanin
  • Nie jest tak trwała jak bawełna czy poliester, więc ubrania z niej wykonane mogą szybciej się zużywać
  • Może się kurczyć podczas prania, szczególnie pod wpływem zbyt wysokiej temperatury

   

  Czy wiskoza to dobry materiał?

  Odpowiedź na pytanie czy wiskoza jest materiałem dobrym zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Wiskoza ma wiele zalet, takich jak miękkość, lekkość i przewiewność, które czynią ją atrakcyjnym wyborem na letnie ubrania. Jest też stosunkowo niedroga i wygląda elegancko.

  Jednak jej delikatność i podatność na zagniecenia mogą być problematyczne. Jeśli szukasz tkaniny trwałej i łatwej w pielęgnacji, lepszym wyborem może być bawełna. Jeśli natomiast zależy Ci na wyglądzie, wygodzie i komforcie noszenia, a jesteś gotowy poświęcić trochę więcej czasu na delikatną pielęgnację, wiskoza może być dobrym wyborem.

  Warto też rozważyć tkaniny i dzianiny, w których wiskoza łączy się z innymi włóknami, co pozwala zachować jej zalety, a jednocześnie poprawić trwałość i łatwość pielęgnacji.

   

  Zastosowanie wiskozy

  Wiskoza – Materiał na lato

  Wiskoza to idealny materiał na lato, na ciepłe dni. Jest lekka, zwiewna i przewiewna, dobrze przepuszcza powietrze i absorbuje wilgoć, co sprawia, że nawet w upalne dni czujemy się w niej komfortowo. Ubrania z wiskozy nie przylegają do spoconego ciała, zapewniając swobodę ruchów i cyrkulację powietrza. Dodatkowo, tkanina wiskoza pięknie układa się na ciele, tworząc zwiewne, kobiece sylwetki. Sukienki, bluzki i spódnice z wiskozy to must-have w letniej garderobie każdej kobiety.

  Tkanina wiskozowa na sukienki - Modne i komfortowe rozwiązanie

  Sukienki z wiskozy to połączenie komfortu i elegancji. Ten zwiewny materiał pięknie układa się na ciele, podkreślając kobiece kształty. Sukienki z wiskozy często mają lekko rozkloszowane kroje, które dodają sylwetce lekkości i gracji. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach, od delikatnych pasteli po wyraziste printy. W sukience z wiskozy poczujesz się kobieco i wygodnie, niezależnie od okazji. To idealny wybór na letnie wesela, imprezy w ogrodzie czy spacery po mieście.

   

  Pielęgnacja ubrań z wiskozy - Jak dbać o wiskozę?

  Wiskoza ma tendencję do gniecenia się, co jest jedną z jej głównych wad. Ubrania z wiskozy wymagają delikatnego traktowania i specjalnej pielęgnacji, aby zachować swój piękny wygląd.

  Zasady pielęgnacji ubrań z wiskozy:

  • Prać ręcznie lub w pralce w programie do delikatnych tkanin, używając łagodnego detergentu
  • Unikać wirowania na wysokich obrotach i suszenia w suszarce bębnowej
  • Suszyć na płasko
  • Prasować na lewej stronie, ustawiając żelazko na niską temperaturę
  • Usuwać zagniecenia, wieszając ubranie w łazience podczas kąpieli - para wodna pomoże w wyprostowaniu tkaniny

  Regularne usuwanie supełków z powierzchni tkaniny za pomocą specjalnej maszynki lub golarki do ubrań również pomoże utrzymać wiskozę w dobrym stanie.

   

  Właściwości wiskozy

  Wiskoza ma dobre właściwości oddychające, co oznacza, że przepuszcza powietrze i pozwala skórze oddychać. Jest to zasługa jej pochodzenia - celuloza, z której jest wykonana, ma porowatą strukturę, dzięki czemu tkanina jest przewiewna. Dodatkowo, wiskoza dobrze chłonie wilgoć, odprowadzając ją na zewnątrz, co sprawia, że skóra pozostaje sucha i nie poci się nadmiernie.

  Wiskoza nie ma dużej elastyczności, co oznacza, że nie rozciąga się tak dobrze jak niektóre inne tkaniny, np. elastan. Może ulec rozciągnięciu podczas noszenia, szczególnie jeśli ubranie jest obcisłe lub poddane dużemu naprężeniu. Rozciągnięta wiskoza może nie wrócić do pierwotnego kształtu, dlatego warto wybierać ubrania z wiskozy o luźniejszym kroju.

   

  Wiskoza a alergie i ekologia

  Wiskoza sama w sobie nie ma właściwości antyalergicznych. Jednak ze względu na swoje pochodzenie i strukturę, rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Wiskoza jest pozyskiwana z celulozy drzewnej, a celuloza jest składnikiem hipoalergicznym. Ponadto, wiskoza ma gładką powierzchnię, która nie podrażnia skóry i nie zatrzymuje kurzu oraz roztoczy, co jest istotne dla alergików.

  Jednak warto pamiętać, że ubrania z wiskozy mogą być poddawane różnym procesom chemicznym podczas produkcji i barwienia, co w niektórych przypadkach może wywołać podrażnienia u osób o bardzo wrażliwej skórze. Dlatego alergicy powinni wybierać wiskozę z certyfikatem Oeko-Tex, gwarantującym brak szkodliwych substancji.

  Wiskoza, choć pozyskiwana z naturalnych surowców, nie jest w pełni ekologiczna. Proces jej produkcji wymaga użycia dużych ilości wody i środków chemicznych, co może mieć negatywny wpływ na środowisko.

  Jednak w ostatnich latach podejmowane są działania na rzecz bardziej zrównoważonej produkcji wiskozy. Powstają nowe technologie, które pozwalają na ograniczenie zużycia wody i chemikaliów, a także wykorzystanie surowców pochodzących z certyfikowanych, odpowiedzialnie zarządzanych lasów. Coraz więcej marek odzieżowych stawia na ekologiczną wiskozę, pochodzącą z recyklingu lub produkowaną w bardziej zrównoważony sposób, z poszanowaniem środowiska i praw pracowników.

   

  Podsumowanie

  Podsumowując, wiskoza jest tkaniną, która ma wiele zalet, ale też pewne wady. Jest miękka, zwiewna i przewiewna, dobrze układa się na ciele, co czyni ją atrakcyjną szczególnie na letnie ubrania. Ma piękny połysk i dobrze chłonie wilgoć, zapewniając komfort noszenia. Jednak wiskoza jest delikatna, łatwo się gniecie i mechaci, wymaga więc specjalnej pielęgnacji, w tym prania ręcznego lub w delikatnym programie oraz prasowania na niskiej temperaturze. Choć produkcja wiskozy nie jest w pełni ekologiczna, to podejmowane są działania na rzecz bardziej zrównoważonych metod pozyskiwania tego włókna.

  Ostatecznie, decyzja o wyborze wiskozy zależy od indywidualnych preferencji i gotowości do poświęcenia czasu na delikatną pielęgnację w zamian za komfort i elegancki wygląd. Warto też rozważyć tkaniny i dzianiny, w których wiskoza łączy się z innymi włóknami, tworząc materiały o ulepszonych właściwościach, łatwiejsze w codziennej pielęgnacji.

   
  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium